whos.amung.us

piątek, 7 listopada 2014

O kłamstwie samorządowców i problemie "Łupaszki"

Autor: Integrator
 

Nie wiem czy też to widzicie ale my Polacy mamy tak, że jak się nas paru zabierze do kupy i zacznie sobie o czymkolwiek gaworzyć to wcześniej czy później rozmowa i tak zejdzie na politykę. Można zacząć od pogody albo pociągnąć temat o zdrowiu ale i tak w końcu zacznie się bardziej lub mniej ostre politykowanie. Tak też było i tym razem u nas. W końcu święta to nie tylko dobry czas by zobaczyć się z rodziną ale też okazja by pogadać o sprawach dla ważnych.


A wszystko zaczęło się od argumentu, że jak idzie o wybory samorządowe to nie ma sensu patrzeć na poglądy i na to kto jest z jakiej partii bo dla dobra lokalnych społeczności to nie ma żadnego znaczenia. Pisałem tu niedawno tekst w którym na przykładzie Siedlec wykazałem jak lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości oszukują swojego prezesa. Pisałem, że gdy do miasta przyjechał Jarosław Kaczyński prezydent Kudelski z PiS okłamał go publicznie informując, że jego partia w tym mieście rządzi w kolacji z PO, celowo pomijając trzeciego koalicjanta „Forum Samorządowe”, które tworzą działacze lewicowi. Tekst wzbudził duże zainteresowanie a wśród komentarzy pojawił się również wpis jakoby mieszkańca tego miasta, że w efekcie tak skonstruowanej zgody nikt tam nie traci energii na uprawianie polityki, radni nie kłócą się między sobą a miasto rozwija się harmonijnie. W domyśle mamy przyjąć, że tam tak jest bo ludzie, którzy rządzą miastem umieli dogadać się w kwestiach ważnych dla lokalnej społeczności a sprawy ideowe zostawili tym co siedzą w Sejmie. I to jest ciężkie kłamstwo, które zmusza mnie do zabrania głosu.  


Po pierwsze to miasto nie rozwija się. Wszystkie inwestycje jakie w ostatnich latach wykonano, wykonano na kredyt i są to inwestycje nierentowne. Utrzymanie tych nowoczesnych obiektów będzie wymagało kolejnych pieniędzy a że ich nie ma - albo mieszkańcy będą zmuszeni oglądać stopniową ich degradację albo miasto będzie zmuszone sprzedać te budynki za przysłowiowe grosze. Jeśliby ktoś chciał drążyć ten temat dalej, bo jak się okazuje mam i czytelników z tego miasta, proszę wpisać w Google frazę „zadłużenie Siedlce” a wśród pierwszych wyników znajdzie informację, że jest to najbardziej zadłużone miasto w Polsce. To tyle jak idzie o pierwsze kłamstwo jakie próbowano przemycić w debacie, która rozwinęła się pod wspomnianym tekstem.  

Druga sprawa dotyczy już samorządów jako takich i kłamstwa tak gatunkowo ciężkiego, że ja obok niego ot tak przejść nie mogłem. To musi być tu i teraz, raz i na zawsze wyjaśnione, szczególnie, że to już nie pierwszy raz gdy spotykam się z podobnym argumentem. A jak się w dodatku okazuje powtarzają je bezrefleksyjnie nie tylko wyborcy ale i samorządowcy by usprawiedliwić podejmowane przez siebie, często bardzo egzotyczne koalicje. Jak mi doniesiono, i tu znów wracamy do Siedlec, prezydent Kudelski także lubuje się w tym argumencie gdy przychodzi tłumaczyć mu się z koalicji z SLD. W czym rzecz?  

Otóż pojawiło się na rynku samorządowym wspomniane już wcześniej twierdzenie, że partie i ideologie to domena parlamentu zaś tu na dole podział ten nie ma znaczenia, wręcz szkodzi. Tu nie gada się o aborcji, GENDER i te sprawy to też nie ten adres. Tu decyzje się li tylko o posadzeniu drzew albo położeniu nowej nawierzchni by łatwiej było dowieść dzieci do szkoły. No ażeby to dało się zrobić trzeba się przecież jakoś dogadywać czego nie da się zrobić nie zapomniawszy wcześniej o barwach partyjnych. Czyli, że co? Ano to, że jak idzie o koalicję SLD z PiS, proszę bardzo. PiS z PO? Jeszcze lepiej. A może z Palikotem? W sumie, czemu nie? Co prawda Janusz swego czasu pluł okrutnie na Lecha ale przecież tu na dole to już inna bajka. Tu rzecz idzie o nowy chodnik, tu trzeba iść do przodu, tu trzeba jakoś żyć.  

Dlaczego ja się upieram, że to jest kłamstwo? Z co najmniej trzech powodów. Pierwszy to taki, że nie ma u mnie zgody na dwoistość zachowań. Nie można stratować z listy partyjnej, podpierać się dorobkiem i nazwą partii a gdy już uda się dorwać jakiś stołek, opowiadać że partia nie ma tu nic do rzeczy. Dla takich ludzi udostępniono instytucję kandydata niezależnego także możliwości tworzenia lokalnych komitetów wyborczych więc jeśli kogoś tak bardzo uwiera sztandar partyjny to niech się w jego cieniu nie chowa, niech okaże odrobinę odwagi i z tej niezależności skorzysta.  Po drugie żeby zrobić przysłowiowy chodnik, no bądźmy w końcu poważni, nie ma potrzeby żeby robić na tą okazję specjalnych koalicji. W sprawach ważnych każdy radny bez względu na barwy swoją zacną rękę podniesie a gdyby mu się co w stawie przycięło to mu w tym głosowaniu na pewno pomogą obecni na sesji mieszkańcy. Wystarczy wiec współpracować, niekoniecznie od razu się bratać ale dla radnych to żaden argument bo my wszyscy dobrze wiemy gdzie jest pies pogrzebany. Koalicje powstają nie po to by budować chodniki ale by można było podzielić się miejskimi spółkami. No proszę jak się miło robi na sercu gdy się łyknie odrobinę prawdy. I od razu też to całe gadanie o dobru wspólnym można sobie wsadzić w, chciałem powiedzieć, że dzieciom na lekcji WoS’u można ładnie o tym rozprawiać by ich zawczasu nie popsuć.  

Ale jest jeszcze jeden argument zadający kłam stwierdzeniu, że tu na dole sprawy ideowe nie mają ni zastosowania, ni przełożenia. No bo proszę sobie odpowiedzieć kto dla przykładu powołuje dyrektora szpitala? Tak, właśnie tak, właściciel czyli samorząd. A zatem od tego kto weźmie władzę w samorządzie, od tego jakie wartości wyznają ci ludzie, wreszcie w zależności od tego jakie koalicje powstaną zależeć będzie zestaw zasad wyznawanych przez personel szpitala. I nie ma tu lepszego przykładu jak głośna sprawa profesora Chazana. Nie spodobały się jego poglądy prezydent Warszawy, a że szpital w którym pracował należy do miasta – zwyczajnie wyleciał z pracy. Już  tylko po tym przykładzie widać, że to całe gadanie o bezpartyjności samorządowców to wierutna bzdura. Inny równie głośny przykład to przecież Częstochowa. Do rady miasta wybrano tam ludzi, którzy z pewnością wiele mówili o swej wizji rozwoju tego miasta ale gdy przyszła i taka potrzeba wzięli się i za In vitro. A to przyznacie sami jest przecież jak najbardziej sprawa ideowa. Mało? Proszę się zastanowić kto ma wpływ na wybór dyrektora szkoły? Ano organ ją prowadzący czyli wójt, burmistrz albo prezydent. Oni powołują komisję konkursowa a dalej to już wiadomo jak te łódki płyną. Gdy wreszcie do mety dopłynie ta którą po cichu obstawiał burmistrz, namaszczony przez niego człowiek staje się zarządcą małych dusz. I to od niego teraz, od tego człowieka właśnie zależeć będzie czy do szkoły przyjadą deprawanci z wykładami o GENDER czy kombatant, który opowie dzieciom o miłości do ojczyzny.  

Czy teraz widzicie o jak perfidnym kłamstwie samorządowców tu rozprawiamy?  

Powinienem kończyć ale jeszcze o tych Siedlcach. Nie wiem dlaczego jak się tak tego miasta czepiłem, być może ta moja wada najgorsza jest tego przyczyną, że gdy mi kto kłam zarzuca ja jeszcze dogłębniej sprawę lustruje. Fakt też, że całkiem przypadkiem trafiłem na nagranie, które chcę Wam tu na koniec zostawić jako przykład pogubienia zupełnego do którego dojść przecież musi gdy dla wspomnianych wyżej zysków brata się jedna partia z drugą, a obie są sobie bliskie jak przeciwległe bieguny. Na filmie widzimy jak wiceprezydent Siedlec z PiS Jarosław Głowacki i jego koalicjant z SLD składają kwiaty na cmentarzu Armii Czerwonej w 69. rocznicę zajęcia przez nią tego miasta. Na pomniku widnieje napis: „Bohaterskim Żołnierzom Armii Radzieckiej wyzwolicielom Polski poległym w walce z hitlerowskim okupantem wdzięczni mieszkańcy powiatów siedleckiego, sokołowskiego i węgrowskiego.” Zaś na koniec delegat Białorusi leci tekstem o przyjaźni polsko-rosyjskiej w wersji jaką pamiętamy jeszcze z czasów komuny.

No i co ja, wyborca PiS, mam teraz napisać? Może tyle, że siedleckie to był także obszar wypadów oddziału „Łupaszki”. I że on pewnie też by dziś miał problem z kim powinien walczyć, skoro tak się to wszystko wymieszało. No zwyczajnie by chłopina pogubił. Jak i mi to się właśnie przytrafiło.
 

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz