whos.amung.us

wtorek, 25 lutego 2014

Tym co piją krew Majdanu

Nic nie dzieje się bez przyczyny. Są tego wydarzenia na Ukrainie najlepszym przykładem.

Jest rok 1994, Budapeszt. Rosja, Wielka Brytania i USA podpisują memorandum. Ustalają:  Ukraina rezygnuje z posowieckiej broni atomowej, a Rosja daje gwarancje, że w stosunkach z tym krajem nie będzie używać ekonomicznych środków przymusu. Zgadzają się też, że cała ich Trójka staje się gwarantem "suwerenności i jednolitości terytorialnej Ukrainy". Od teraz to oni decydują co i jak na Ukrainie, a słowo suwerenność nabywa nowego znaczenia.

Tu jest właśnie początek Majdanu. W ugodzie, która suwerenowi wyrwała prawo samostanowienia, która wszystkie jego dobra rzuciła na tego świata targowisko.

Tą ugodę Rosja nie raz łamała, naciskając na Ukrainę gazowymi kontraktami, a Zachód oczy przymykał, bo taki jej przywilej, a bo taka jej uroda. Sami ją też złamali, pchając tą Ukrainę do Unii, a że Rosja oczu nie zwykła przemykać, gwałtownie lejce ku sobie ściągnęła i się wszystko wywróciło...

Mieli tym razem dość tej szarpaniny zwykli, szarzy ludzie, i wyszli na ulicę...

Co będzie dalej? Między bajki wsadźmy groźbę wejścia wojsk rosyjskich. By tak sobie poczynać, to już przecież Europa, trzeba mieć zgodę wspólników. Nie Czeczenia to, nie malutka Gruzja. A że wszyscy pamiętają jak tej Rosji się potem mozolnie wycofuje, to zgody takiej z pewnością nie dostanie. I tak sama wejdzie?.... jasne, z zerowym PKB na grzbiecie.

Nie da się już tak jak dawniej. Ta droga prowadzi już tylko przez wybory.

Zrazu będzie je chciała zrobić Trójka, rzecz jasna po swojemu, jak robiła poprzednie. Stąd tylu liderów i prób szybkiej ugody - w imię Majdanu rzecz jasna, tyle że za jego plecami. Ale się nie udało ni Kliczce, ni Tymoszenko na próżno z więzienia puszczonej. Nie dał się Majdan nabrać. Taki zmęczony, wciąż czujny. Wygwizdał pierwszego, a gdy ta druga mówiła tak bardzo złowieszczo milczał.

Ten gniewie i nieustępliwości to jedyna tych dzielnych ludzi szansa.

Musi się Majdan rozlać na cały kraj, Ukraino. I musi własnych wystawiać liderów. A wtedy obudzisz się jako naród, i odbierzesz prawo do samostanowienia.

Myśmy nasze miejsce na mapie tak właśnie - szablami - wycinali.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz